Monthly Archives - خرداد 1395

معرفی اسانسهای محبوب

هر اسانس و بویی، خواص درمانی مشخصی دارد. به عنوان مثال لاوندر استرس زا و نعناع انرژی زای طبیعی است. با وجود اسانسهای فراوان موجود، شناسایی اسانس مورد نیاز برای کاربرد مشخص گاهی سخت می شود. در ادامه فهرستی از اسانسهای با بیشترین کاربرد و خواص آنها آورده شده است. این اسانس ها جزو پر کاربردترین مواد تشکیل دهنده ی عطر های مشهور دنیا می باشد. بدون اغراق می توان گفت که تقریبا در تمام عطر های ساخته شده یک یا ترکیبی از چند اسانس از مواردی که در ادامه به آنها اشاره می شود، استفاده شده است.

ترنج     Bergamot

ترنج اسانسی با رایحه مرکباتی است که از درخت ترنج استخراج می شود. این درخت بومی جنوب شرق آسیا بوده و امروزه در ایتالیا و در طول ساحل ایوری یافت می شود. این اسانس از روغن های محبوب رایحه درمانی است که بطور گسترده در عطرها و ادکلن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

استخراج و کاربرد: اسانس ترنج از فشردن و خارج کردن روغن پوست میوه به دست می آید. این اسانس می تواند بصورت غلیظ و یا در بخارسازها بکار رفته و یا در وان حمام و یا روغن های ماساژ استفاده شود.

مصارف رایحه درمانی: ترنج برای درمان استرس، افسردگی، اضطراب، بی اشتهایی و برخی از عارضه های پوستی نظیر پسوریازیس و اگزما کاربرد دارد. این اسانس برای تحریک کبد، سیستم گوارش و طحال وهمچنین برطرف کردن بی قراری های عمومی استفاده می شود.

نکات احتیاطی: در صورت اعمال مستقیم به پوست بدن بصورت خالص، احتمال سوختی پوست به ویژه در معرض نور خورشید وجود دارد. توصیه می شود که در هنگام استفاده از این اسانس در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

چوب سدر   CEDARWOOD

اسانس چوب سدر رایحه ای چوبی است که از درخت  Juniperus Virginiana بومی آمریکای جنوبی گرفته می شود. این اسانس سابقه ای چند هزار ساله داشته و به زمان مصر باستان باز می گردد و گمان می شود که یکی از اولین اسانسهای استخراج شده در جهان باشد.

استخراج و کابرد: با استفاده از تقطیر بخار، روغن از براده های چوب سدر استخراج می شود. روغن رایحه درمانی چوب سدر دارای رنگ زرد بوده و می تواند از طریق استنشاق بخار و یا ماساژ روغن آن و یا در کرمهای صورت استفاده شود.

کاربردهای رایحه درمانی: روغن چوب سدر اغلب به عنوان عامل آرام بخش به درمان استرس و اضطراب کمک می کند. این رایحه حالت های معنوی را ارتقا می بخشد و در درمان مشکلات تنفسی و پوستی مفید می باشد. استفاده از این اسانس می تواند در کاهش عفونتهای دستگاه ادراری نیز مفید باشد.

نکات احتیاطی: در حالت بسیار غلیظ در صورت استفاده مستقیم بر روی پوست می تواند آسیب رسان باشد. این اسانس نباید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد.

بابونه  CHAMOMILE

بابونه با خاصیت آرامش بخشی اش (بویژه به همراه چای) شناخته می شود. این اسانس از برگهای گلی به همین نام استخراج می شود. دو گونه از گیاه بابونه وجود دارد. بابونه رومی و بابونه آلمانی . اسانس بابونه از هر دو گونه استخراج می شود اما خواص درمانی آنها اندکی متفاوت است.

استخراج و کاربرد: اسانس بابونه از برگهای گل بابونه به روش تقطیر بخار به دست می آید. هر دو گونه این اسانس می تواند در روغنهای ماساژ، بخار درمانی و همچنین در لوسیونها و کرمها استفاده شود. گونه رومی این گیاه می تواند در خمیر دندانها بعنوان مسکن و کاهش دهنده درد استفاده شود.

کاربردهای رایحه درمانی: اکثر خواص در دو گونه مشترک است بجز در مواردی که خلاف آن ذکر شده باشد. بابونه علاوه بر اینکه بسیار آرامش بخش است، خواص آنتی بیوتیکی، ضد حساسیت، ضد افسردگی و در کل بهبود حالت روحی را دارا می باشد. گونه آلمانی این گیاه اغلب برای کاربردهای ضد التهابی بویژه التهاب دستگاه گوارش و ادرار مناسب تر است. هر دو این اسانس ها خواص تسکین دهنده دارند که برای از بین بردن آکنه مناسب می باشند.

نکات احتیاطی: در دوران بارداری و در صورت حساسیت به ragweed استفاده نشود.

اکالیپتوس   EUCALYPTUS

عصاره اکالیپتوس از درختی به همین نام که بومی استرالیاست به دست می آید. این اسانس رایحه ای قوی و بسیار متمایز دارد که به راحتی شناسایی می شود. این اسانس عاملی بسیار موثر در درمان مشکلات تنفسی بوده و به افزایش تمرکز کمک می کند.

استخراج و کاربرد: این اسانس از تقطیر بخاری برگها و شاخه های ظریف برخی از گونه های درخت اکالیپتوس به دست می آید. (این درخت دارای بیش از 500 گونه می باشد).

کاربردهای رایحه درمانی: همانطور که در بالا ذکر شد اسانس اکالیپتوس عاملی بسیار موثر در درمان مشکلات تنفسی است. علاوه بر این می تواند کاربردهای درمانی ضد عفونی، ضد احتقان، ضد تشنج، مدر و مسهل داشته باشد. این اسانس همچنین دارای خواص خنک کننده هم هست و برای درمان میگرن و تب مناسب می باشد. از این خاصیت اسانس می توان برای درمان دردهای عضلانی نیز استفاده کرد.

نکات احتیاطی: بانوان باردار و یا کسانی که به نوزاد شیر می دهند و همینطور کسانی که دچار صرع هستند، بایستی از استفاده از این اسانس اجتناب کنند. بلعیدن مقدار زیادی از این اسانس می تواند مهلک باشد.

یاس     JASMINE

رایحه شیرین یاس از گل یاس با نام علمی Jasminum grandiflorum  به دست می آید. گیاهی دایمی و با مبدا چین. اسانس یاس ، روغنی گرانقیمت با خواص درمانی بسیار زیاد است که در بسیاری از موارد از درمان افسردگی تا تولد نوزاد کاربرد دارد. این اسانس بیشتر با خواص آرام بخشی آن شناخته شده است.

استخراج و کاربرد: استخراج عصاره یاس کمی متفاوت از سایر عصاره ها هست که عمدتا از روش تقطیر بخار به دست می آید. اسانس یاس از استخراج حلالی به دست می آید. به این معنی که حاصل این فرایند ماده ای غلیظ تر از سایر روغن هاست. سپس این عصاره از فرایند گران قیمتی که در آن گلها بایستی بر روی چربی قرار گیرند تا عطر آنها جذب شود. این فرایند چندین روز طول می کشد و مقدار اندکی روغن تولید می شود. به همین دلیل است که اسانس یاس یکی از گرانترین اساسنهای موجود است. می توان برای استفاده چند قطره از این اسانس را در وان حمام یا دستگاه بخور ریخت و یا آن را با روغن ماساژ مخلوط نمود.

خواص رایحه درمانی:

عصاره یاس دارای کاربرد برای کاهش افسردگی و سهولت زایمان و همچنین افزایش میل جنسی می باشد. همچنین تاثیرات موثر زیادی در درمان مشکلات تنفسی، درمان اعتیاد و کاهش تنش و استرس دارد.

نکات احتیاطی: بطور کلی اسانس یاس اسانسی بی خطر و غیر سمی است. با این حال ممکن است عواض حساسیت زایی داشته باشد و زنان باردار نیز نباید در استفاده از آن افراط کنند.

اسطوخودوس LAVENDER

اسطوخودوس یکی از محبوب ترین اسانس ها در بازار می باشد. این اسانس رایحه ای بسیار خوش و خواص عالی استرس زدایی دارد. اسم آن از نام لاتین Lavera به معنی شستن گرفته شده است. علاوه بر خواص کاهش استرس، اسطوخودوس درمان کننده سرماخوردگی، انفلوانزا و میگرن نیز می باشد.

استخراج و کاربرد: اسانس از گلهای گیاه با استفاده از تقطیر بخار به دست می آید. این اسانس به روشهای گوناگونی قابل استفاده است . همانطور که از ریشه اسم آن پیداست، اسانسی بسیار مناسب برای استفاده در وان حمام می باشد. بسیاری از ماساژ درمان گر ها از این اسانس برای مشتریانشان استفاده می کنند. ریختن چند قطره از این اسانس بر روی بالش، خواب شبانه آرامی را برای شما تضمین می کند.

کاربردهای رایحه درمانی:   اسطوخودوس علاوه بر کاهش استرس، دارای خواص درمانی دیگری نظیر: ضد عفونی، ضد التهاب و احتقان، خوشبو کننده ، مدر و آرام بخشی است.

نکات احتیاطی: در صورت بروز علایم حساسیت زایی از استفاده از این اسانس خودداری کنید.

لیمو     LEMON

تعجب آور نیست که لیمو یکی از محبوب ترین اسانس ها باشد. لیمو به علت بوی تمیز آن مورد توجه است با این حال دارای خواص درمانی متعددی نیز می باشد. تمرکز را بهبود می بخشد، به هضم غذا کمک می کند و عوارض آکنه و آرتروز را التیام می بخشد.

استخراج و کاربرد: اسانس لیمو از میوه لیمو گرفته می شود. روغن از استفاده از فشار سرد از پوست میوه استخراج می شود. روغن لیمو رایحه ی فوق العاده ای برای خانه است و فضایی تمیز و لیمویی را ایجاد می کند. افزودن چند قطره از این روغن به دستگاه بخور فضایی پر انرژی را در خانه ایجاد می کند. اگر مایل هستید که سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید؟ کافیست چند قطره از این اسانس را به وان حمام اضافه کنید.

خواص رایحه درمانی: عصاره ی لیمو کاربردهای درمانی متعددی از رفع ضایعات پوستی گرفته تا مشکلات گوارشی و گردش خون، می باشد. این اسانس، فعال کننده طبیعی سیستم ایمنی بدن بوده و می تواند موجب از بین رفتن سلولیت نیز بشود. عصاره لیمو به کاهش سردرد و تب کمک کرده و بهبود دهنده سریع حس و حال فرد می باشد.

نکات احتیاطی: با وجود اینکه اسانس لیمو کاملا غیر سمی است اما ممکن است موجب تحرکات آلرژیک بشود. بهر حال مناسب است که در زیر تابش مستقیم آفتاب از آن استفاده نشود.

مرزنجوش    MARJORAM

آیا صاحب فرزندی بیش فعال هستید؟ افزودن چند قطره اسانس مرزنجوش را به وان حمام یا دستگاه بخور امتحان کنید. یکی از خواص درمانی این اسانس، آرام کردن بیش فعالی و کاهش اضطراب است. مرزنجوش به علت خواص درمانی اش گیاهی محبوب در میان یونانیان باستان بوده و می تواند در مشکلات مربوط به سیستم گوارش و یبوست و همچنین گرفتگی عضلات مفید واقع شود.

استخراج و کاربرد: اسانس مرزنجوش از تقطیر بخار حاصل از برگها و گلهای گیاه مرزنجوش تهیه می شود. اسانس مرزنجوش در دستگاه بخور می تواند به کاهش التهاب و عوارض آسم و سینوزیت کمک کند. افزودن چند قطره از این اسانس به وان حمام می تواند جریان گردش خون را بهبود بخشیده و بی خوابی را برطرف کند. مخلوط این اسانس با روغن ماساژ می تواند سردرد و تنشها را کاهش دهد.

کاربردهای رایحه درمانی: مرزنجوش برای کاهش اضطراب و استرس مفید بوده و خستگی و افسردگی و همچنین علایم مشکلات تنفسی و گردش خون را برطرف می کند.

نکات احتیاطی: با وجود اینکه این اسانس غیر سمی است، اما استفاده از آن در زمان بارداری توصیه نمی شود.

نعناع هندی   PATCHOULI

اسانس نعناع هندی اغلب در ارتباط با خواص بهبود دهنده حال و هوای آن شناخته شده است. این اسانس از گیاه Pogostemon cablin به دست می آید و دارای خواص مراقبت از پوست قابل توجهی می باشد.

استخراج و کاربرد: اسانس غلیظ این گیاه از تقطیر بخار برگهای جوان آن به دست می آید. افزودن چند قطره از این اسانس به وان حمام یا دستگاه بخور یا رطوبت ساز موجب کاهش اضطراب و افسردگی می شود. افزودن این اسانس به لوسیون ماساژ می تواند در درمان ضایعات پوستی و بهبود سریعتر جای زخمها موثر باشد.

کاربردهای رایحه درمانی: نعناع هندی بعنوان عاملی بسیار موثر در درمانهای پوستی به کار برده می شود و عموما سرعت رشد سلولهای پوستی را افزایش می دهد. این اسانس به کاهش اضطراب، افسردگی، خستگی مزمن، اعتیادهای سبک، سلولیت و نفخ کمک می کند.

نکات احتیاطی: اگر چه این اسانس غیر سمی است با این حال توصیه می شود در مقادیر محدود استفاده شود تا موثر واقع گردد.

نعناع     PEPPERMINT

تنها چیزی که لازم دارید تا نیرو را به قدمهایتان برگردانید، یک نفخه از بوی نعناع است. نعناع دارای تاثیر خنک کننده و تازه کننده ای است که به طور وسیعی در بهبود هوشیاری روانی استفاده می شود. این گیاه همیشه سبز، دارای خواص تقویت کننده انرژی طبیعی است.

استخراج و کاربرد:

روغن نعناع قبل از گل دادن گیاه آن استخراج شده و سپس توسط تقطیر بخار، خالص می شود. این اسانس در دستگاه های بخور، روغنهای ماساژ، لوسیون ها، وانها حمام و خمیر دندان استفاده می شود.

کاربردهای رایحه درمانی:

نعناع دارای خواص درمانی متعددی است. این اسانس، عامل خنک کننده تغییر دهنده حس و حال، ایجاد تمرکز ذهنی، درمان کننده التهابات پوستی است و به هضم غذا کمک می کند.

نکات احتیاطی: با وجود غیر سمی بودن، بخش منتول موجود در ترکیب این اسانس می تواند برای برخی ایجاد ناراحتی کند. علاوه بر این می تواند برای پوست حساسیت ایجاد کرده و بایستی از چشم ها نیز دور نگه داشته شود. از دسترس کودکان دور نگه داشته شود و در زمان بارداری استفاده نشود.

گل سرخ     ROSE

بانوان بایستی همیشه اسانس گل سرخ را در دسترس داشته باشند و از خواص رایحه درمانی آن که عمدتا برای خانمهاست، استفاده کنند. گلهای سرخ جزو اولین گیاهانی بودند که برای تهیه اسانس مورد استفاده قرار گرفتند. اسانس گل سرخ به علت تعداد گلهایی که باید برای تهیه آن استفاده شود، گران قیمت است.

استخراج و کاربرد: روغن گل سرخ از گلبرگهای تازه ی گل به روش تقطیر بخار به دست می آید. استخراج اسانس گل سرخ، فرایند پیچیده است.

کاربردهای رایحه درمانی: روغن گل سرخ اسانسی ایده ال برای در دسترس بودن است. در تعداد قابل توجهی از ناراحتی ها و شرایط مانند افسردگی، اضطراب و مشکلات گوارشی مفید است. همچنین در مواردی مانند بهبود گردش خون، مشکلات قلبی و تنفسی مانند آسم نیز کمک می کند. این اسانس محافظ مناسب قلب و همچنین مناسب برای پوست می باشد.

نکات احتیاطی: در دوران بارداری استفاده نشود.

رزماری   Rosemary

اسانس رزماری محرک روانی فوق العاده ایست. احساس کسالت و خستگی دارید؟ کافیست چند قطره از این اسانس را در دستگاه بخار ساز و یا وان حمام بریزید تا تاثیر بهبود حال و تقویت حافظه آن را دریافت کنید. این اسانس دارای خواص رایحه درمانی قدرتمندی است و در طول تاریخ بعنوان گیاه مقدسی شناخته می شده است.

استخراج و کاربردها: اسانس رزماری از قسمتهای گلدار گیاه به روش تقطیر بخار به دست می آید. با افزودن چند قطره از این روغن به دستگاه بخار سازتان می توانید شاهد بهبود عملکرد حافظه، رفع گرفتگی های عضلانی و مشکلات مربوط به سینوزیت باشید. در ترکیب با لوسیون های ماساژ می تواند در درمان گرفتگی عضلات، آرتروز، گرفتگی های کبد و کلیه ها و ناراحتی های گوارشی مفید باشد. استفاده از این اسانس در شامپو می تواند تاثیر بسیار خوبی در تحریک پوست سر و در نتیجه افزایش سرعت رشد مو داشته باشد.

کاربردهای رایحه درمانی: تاثیر شناخته شده ی تحریک روانی، اسانس ضد افسردگی رزماری را برای بهبود عملکرد حافظه، تمرکز و عملکرد کلی مغزی ایده ال کرده است. این اسانس همچنین با خواص تسکین دهندگی خود در کاهش دردهای عضلانی، سردرد و میگرن مفید می باشد و به عنوان ضد میکروب در مشکلات مربوط به معده و کبد عملکرد مثبتی دارد. علاوه بر این در درمان مشکلات پوستی نیز فوق العاده عمل می کند.

نکات احتیاطی: در صورت ابتلا به صرع و یا فشار خون بالا از استفاده از این اسانس خودداری کنید. زنان باردار نیز باید از این اسانس اجتناب کنند.

چوب صندل      SANDALWOOD

صندل گیاهی همیشه سبز است که با رایحه چوبی اش شناخته می شود. به علت زمان طولانی که لازم است تا درخت به بلوغ و بهترین زمان برای استخراج روغن آن برسد، این روغن از جمله اسانسهای گرانقیمت است و خواص درمانی متعددی دارد.

استخراج و کاربرد: اسانس صندل از تکه چوبهای به دست آمده از درخت بالغ آن به روش تقطیر استخراج می شود. این اسانس به روشهای مختلفی استفاده می شود: در ترکیب با روغن های ماساژ، در دستگاه بخار ساز، بعنوان عود و حتی بصورت دهان شویه .

خواص رایحه درمانی: اسانس صندل می تواند برای غشای مخاطی سیستم ادراری و قفسه سینه مفید باشد. این اسانس دردهای سینه را کاهش می دهد و همچنین بعنوان عامل آرامش بخش در کاهش تنش به کار می رود. بسیاری از افرادی که یوگا کار می کنند از این اسانس برای خواص آرام بخشی و جنسی آن استفاده می کنند. این اسانس همچنین به عنوان آبرسان پوست و ضد التهاب به کار می رود.

درخت چای           TEA TREE

اگر تنها قادر باشید که یک اسانس را در اختیار داشته باشید، آن اسانس بایستی روغن گیاه چای باشد. روغن گیاه چای یکی از موثرترین اسانس ها در زمینه رایحه درمانی بوده و به طور قابل توجهی در زمینه تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با آلودگی ها شناخت شده است.

استخراج و کاربرد: درخت چای یکی از گونه های درخت Melaleuca alternifolia است. اسانس این گیاه با تقطیر بخاری برگهای گیاه به دست می آید. این اسانس می تواند بوسیله استنشاق و یا در تماس با پوست به روشهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می تواند در وان حمام و یا مستقیما بر روی پوست با رعایت ملاحظات استفاده شود. این اسانس همچنین در شامپوها و لوسیون ها و دهانشویه ها بعلت خواص درمانی فوق العاده آن مورد استفاده قرار گیرد.

خواص رایحه درمانی: اسانس چای دارای خواص درمانی متعددی است. این اسانس نه تنها تقویت کننده ی سیستم ایمنی بدن است بلکه با هر سه نوع عفونت هم مبارزه می کند. این روغن به عنوان التیام دهنده ی پوست در زخم ها و سوختگی ها استفاده می شود و در حشره کش ها کاربرد دارد. علاوه بر این ، میتواند در بهبود زخمهای ناشی از سرما و مشکلات تنفسی، دردهای عضلانی، انفلوانزا و شوره سر مفید باشد. کاربردهای این اسانس زیاد و تاثیر آن سریع است.

نکات احتیاطی: روغن گیاه چای سمی نیست اما بایستی از استفاده ی آن در اطراف و داخل چشم و بینی خودداری کرد. همچنین برای زخمهای عمیق نیز توصیه نمی شود.

یلانگ یلانگ     YLANG-YLANG

اسانس یلانگ یلانگ به علت رایحه بسیار قوی آن شناخته شده است. بوی شیرین این اسانس برای کاهش استرس و افزایش میل جنسی بسیار مفید است.

استخراج و کاربرد: اسانس یلانگ یلانگ از گلهای درختی استوایی بوسیله تقطیر بخاری به دست می آید. مانند اکثر اسانسهای دیگر این اسانس نیز می تواند در دستگاه بخار ساز و یا در ترکیب با لوسیون های ماساژ استفاده شود. همچنین بویژه اگر مایل به ایجاد فضایی عاشقانه هستید می توانید اندکی از آن را در وان حمام اضافه کنید.

خواص رایحه درمانی: با وجود اینکه خواص آرام بخشی این اسانس بسیار قابل توجه است اما در درمان سردردها، حالت تهوع، مشکلات پوستی، تقویت رشد مو و کاهش فشار خون و مشکلات مربوط به روده نیز موثر باشد.

نکات احتیاطی: با وجود غیر سمی بودن ولی استفاده بیش از حد موجب ایجاد سر درد خواهد شد.

 خرید عطر و ادکلن،خرید عطر مردانه،خرید عطر زنانه  با برترین برند های روز دنیا در فروشگاه عطر پرشین فیوم

مطالعه آخرین مقالات و اخبار دنیای عطر ،تاریخچه عطر،انواع عطر،عطرهای محبوب در فروشگاه عطر پرشین فیوم

عطر و ادکلن مردانه و زنانه اصل / جدیدترین عطر و ادکلن های زنانه و مردانه برند و اورجینال و … عطر و ادکلن پرشین فیوم /قیمت عطر / خرید عطر / فروش عطر / جدیدترین عطر و ادکلن ها.

 

خرید عطر,خرید عطر زنانه,خرید عطر مردانه / فروشگاه عطر پرشین فیوم